A Magyar Sárkányhajó Szövetség, a Nemzetközi Sárkányhajó Szövetség (IDBF) teljes jogú tagja és mint ilyen az IDBF által elismert szervezet, mely Magyarországon a sárkányhajózást irányítja.

Négy világbajnok nemzet a királykategória négy távján

« vissza

Magyarország, Egyesült Államok, Kína, Németország a sárkányhajó sport élén

Az Egyesült Államokbeli Tampa Bay-en augusztus 3. és 8. között lezajlott 10. Nemzetek közötti Sárkányhajó Világbajnokságon az úgynevezett királykategória, azaz a Premier Open versenyszámaiban mindegyik távon (200, 500, 1000 és 2000 méteren) más-más nemzet csapata szerezte meg a világbajnoki címet, ami kiválóan szemlélteti a világbajnokság mezőnyének kiegyensúlyozottságát. A magyar sárkányhajó válogatott Premier Open legénysége a legnagyobb állóképességet igénylő távon, 2000 méteren szerzett világbajnoki címe és a nem kevésbé embert próbáló 1000 méteres távon nyert bronzérme mellett a sprinttávon és az 500 méteren tisztes helytállással zárta az egyhetes küzdelmeket.

A verseny nyitónapján elért páratlan siker és a szintúgy kiélezett küzdelemben megszerzett bronzérem után még számos megmérettetés várt a magyar sárkányhajó válogatottra. A 200 méteres távnak ugyan nem esélyesként, de annál elszántabban vágtak neki fiaink. A sportág őshazájának képviselőinek, azaz a kínai csapatnak leginkább az őserőt megtestesítő orosz válogatott legénysége, illetve a legfegyelmezettebb, egyetlen klubcsapat versenyzőiből álló német gárda ígérkezett, és titkon reméltük, hogy a magyar válogatott is beleszólhat az éremért zajló küzdelembe. A vizet másodpercek alatt pezsgőfürdővé változtató kínaiak szédületes csapásszámot produkálva, ha nem is utcahosszal, de magabiztos győzelemmel szerezték meg a világbajnoki címet. A magyar legénység versenyzésében ugyan ezúttal is gyönyörködni lehetett, az összhang azonban csak az úgynevezett kisdöntő győzelmére volt elegendő, és végül összesítésben a 7. helyet szerezték meg.

A premier csapat pihenőnapján a Seniorok, azaz a 40 év felettiek kategóriájában versenyző, a Magyar Sárkányhajó Szövetség szűkös költségvetése miatt a távoli és költséges világbajnokságra önerőből kiutazó csapat gondoskodott a magyar sikerekről. A csapat kishajós versenyben indult, ahol is a dobos és a kormányos mellett 10 evezősből áll a legénység. A lelkes magyar gárda a 200 méteres távon szerzett bronzérme után még inkább felbátorodott, és kishajóban, 500 méteren már nem a senior, hanem a premier kategóriában nevezett. Nem volt alaptalan az önbizalmuk, hiszen vegyes kategóriában ezüstérmet, open kategóriában pedig aranyérmet szereztek!

A világbajnokság utolsó versenynapján rendezték a premier kategória 500 méteres távjának küzdelmeit. Magyarország, Egyesült Államok és Kína után lesz újabb világbajnok, vagy köztük van a befutó? Esetleg Kanada sikerrel jár végre? Vagy a leglátványosabb versenyfelszereléssel rendelkező Ausztrál csapat is „odaér” egyszer? Netán Európában marad az ázsiai sportág aranya egy német vagy brit győzelemmel? Tény, hogy ami az atlétikában a férfi 100 méteres síkfutás, az a sárkányhajózásban a Premier Open 500 méter. És az is tény, hogy sok volt a jelentkező erre a rangos címre, amiért természetesen ezúttal is keményen meg kellett küzdeni. Az előfutamokból a győztes mellett a legjobb második már a döntőbe jutott, még a többiek egy középfutamban vívhatták ki legjobbak közé jutást. A magyar gárda az előfutamban szenzációsan versenyzett, Kanada előtt hajszállal (sárkánybajusszal…) megnyerte a futamát! Így készülhettek a döntőre, ahol a másik futamban győztes Egyesült Államok, a legjobb második Kanada, valamint a középfutamból továbbjutott Kína, Egyesült Királyság, Németország voltak az ellenfelek. Az igen erős mezőnyben – ahová az oroszok már be sem jutottak..! – végül sajnos nem sikerült az éremszerzés, de válogatottunk így is a 6. legjobb a világon ezen a távon is!

Rövidesen a csapatkapitány Dóri Balázzsal és a válogatottságtól (reméljük csak átmenetileg) visszavonuló, világbajnoki címe mellett kisfia, Soma születését is ünneplő Rácz Tamással készített interjút olvashatják.