A Magyar Sárkányhajó Szövetség, a Nemzetközi Sárkányhajó Szövetség (IDBF) teljes jogú tagja és mint ilyen az IDBF által elismert szervezet, mely Magyarországon a sárkányhajózást irányítja.
Dragonmaster
« vissza
Magyarország legeredményesebb sárkányhajós klubcsapata „megduplázódott” – interjú Dóri Balázzsal, a Dragonász egyesületből kivált Dragonmaster csapat kapitányával.
Bulievezősökből maximalisták, avagy családbarát profizmus az amatőrsportban.
- A legeredményesebb magyar klubcsapat, amely a 2010-es sikereket elért válogatott gerincét is adta, úgy hírlik, kettévált. Igaz-e ez a hír, és ha igen, akkor mi volt a szétválás oka? –kérdeztük Dóri Balázst, a Dragonász oszlopos tagját.
- A Dragonász csapat magját alkotó fiúkkal, vagyis a Premier Open legénység tagjaival döntöttünk úgy, hogy saját klubot alapítunk, mert nem voltunk megelégedve a klub vezetőségével, ily módon viszont mi magunk irányíthatjuk a versenyeztetésünket is. A csapatból jó néhány lány is velünk tartott, így Mix csapatot is ki tudunk állítani az idei szezonban. Vagyis, a Dragonász (Kalász DSE ) klubban maradt a női legénység, az Open és a Mix pedig kivált és Dragonmaster néven új klubot alapítottunk. Az előzményekről annyit érdemes tudni, hogy annak idején, amikor az aktív kajak-kenu sportot abbahagytuk, mint buli kezdtük el a sárkányhajózást űzni a Dragonász színeiben. Miután lassan jöttek a nemzetközi sikerek, ennek hatására a csapat egy része úgy döntött, hogy komolyabban fogja venni a versenyzést, ugyanis ezen a szinten már nem volt elég a buli-sárkányhajózás, hanem szervezett formában kellett edzéseket tartanunk a fejlődéshez. A csapat 70-80%-a ezzel azonosulni is tudott, ellenben pont az alapító tagság, akik a vezetést is alkotják, nem nagyon vették fel ezt a lendületet. Ez az oka, amiért tulajdonképpen magukra hagytuk őket és folytattuk azt, amit bő egy évvel ezelőtt elkezdtünk, amikor is a csapat az Open és a Mix legénység kapitányává választott.
- Vagyis egy profibb szemléletet szeretnétek képviselni?
- Igen. A teljesítményünket igazolják a 2010-es hollandiai Európa-bajnokságon elért sikerek. Azonban az EB-t megelőzően is voltak belső problémáink. Szerencsére a Magyar Sárkányhajó Szövetséggel az új klubunknak jó a kapcsolata, számítanak ránk, így zavartalanul készülhetünk a 2011-es szezonra.
- Mik a terveitek a Sárkányhajó vb-re és a klub legénység Eb-re vonatkozóan?
- Nem a legszerencsésebb, hogy a nagyobb jelentőségű világversenyt, a nemzetek közötti világbajnokságot rendezik korábban, és utána lesz a klub Európa-bajnokság – a fordítottjának jobban örültünk volna, ha az Eb-vel „melegíthettünk” volna a vb-re. A jelenlegi terveink szerint az Open csapattal készülünk a vb-re, ami valószínűleg elég sok energiát fog kivenni a fiúkból, így a csapat Eb-n elsősorban a Mix legénységre koncentrálunk. Véleményem szerint a lányainkkal kiegészülve egy elég erős Mix csapattal fogunk tudni indulni a kijevi Eb-n.
- Mit tesztek a sikeres szereplés érdekében, hogyan, mennyit edzetek a téli időszakban?
- A kötelező sárkányhajós edzések – ami sárkányhajó specifikus és nem kajak-kenuval összefüggő edzés – az heti 4 alkalom, ami tanmedencés evezős, kondicionáló- és futóedzésekben nyilvánul meg. Edzői kísérettel, ciklusokban felépítve, konkrét edzésterv alapján készülünk.
- Az idei évben van valamilyen újítás a tavalyi edzésmódszerhez képest?
- Számos olyan versenyzőnk van, aki a kajak-kenu sportban nemzetközi eredményeket ért el, én is világbajnoki helyezett voltam annak idején, de a sárkányhajózás valóban egy teljesen más sport. Egyes edzéselemeket, a résztávos, az időre menő edzéseket teljesen át lehet venni a kajak-kenu sportból, de a technikai és stílus elemeket folyamatosan tanuljuk. Ehhez nagyon hasznosak a tanmedencés edzések, ahol a technikai hiányosságokat tudjuk korrigálni, amelynek következtében sokan, sokat fejlődtek evezéstechnikailag is, ráadásul az újonnan toborzott csapattársak is a tanmedencében tudják a legjobban elsajátítani a technikát.
- A profi sportolói múlttal rendelkező csapattagok hozzászokhattak a monoton edzésekhez, de mégis, van-e valami amivel színesíteni tudjátok a téli időszakot?
- A csapatkapitány egyik legfőbb feladata a csapaton belüli kohéziót is fenntartani. Voltunk egy közös sítáborban, ami ezt a célt is szolgálta. De nem elhanyagolható, hogy időközben felnőttünk és családot alapítottunk, így én mint csapatkapitány igyekszem a családtagokkal is jó kapcsolatot tartani, közös, családi programokat is szervezni, közös összejöveteleket, sütés-főzést. Igen jó rendezvénynek tartom a győri szervezésű Sárkányhajóbált, ahol idén először jelenünk meg szervezetten, és ahová a többség a családtagját is magával hozza. Nehéz a versenysport szemléletet átalakítani szabadidősport szemléletté, hiszen egyrészt csökkentett edzésmennyiséggel kell eredményesnek lenni, másrészt a munkával, családdal is harmóniát kell teremteni. Ennek érdekében fontos, hogy a családtagok számára is látható legyen, hogy milyen célért küzd az oldalbordája, kikkel tölti a szabadideje egy részét. Ez legalább olyan fontos, mint a beülési sorrendet jól összeállítani. Ezen kívül az is nagyon fontos, hogy az egyéneket is megfelelően tudja az edző kezelni, inspirálni, hogy a versenyen a 20 evezős közül mindenki hozzá tudja tenni a maga teljesítményét.
- Miben látod az új csapat legnagyobb erejét?
- A 40 fős új klub 10-12 fős „kemény magja”, akik az Open legénységet alkotják, és a hazai sárkányhajós fesztivál-, illetve versenyrendszerben a kezdetektől részt vesz és sikereket ér el, tudja hogy mit és miért csinál, és ezt nem is kell magyarázni. A kezdeti „bulievezés” után hamar kijött belőlünk, amire neveltek a versenysport során, azaz, hogy maximalizmusra törekszünk. Erre a magra épül az a társaság, akik hasonlóképpen gondolkodnak.
Interjúnkat mi mással zárhatnánk, mint hogy a „sárkányhajózás mestereinek” kitartást kívánunk az edzésekhez, megértő családtagokat, rugalmas munkahelyet, és nemzetközi sikereket kívánunk! És világbékét – vagy az már sok lenne?.. :-)
2011.03.01